شهرستان دماوند ، منطقه ای کوهستانی است که در قسمت جنوبی سلسسله جبال البرز مرکزی و در قسمت شمال شرقی و 70 کیلومتری  استان تهران واقع شده است .

این شهرستان جزء استان تهران و مساحت آن در حدود 2/4645 کیلومتر مربع بوده است . دماوند دارای 5 منطقه شهری است که عبارتند از : شهر های دماوند ، رودهن ، کیلان ، آبسرد و آبعلی.

بخش اعظم این شهرستان کوهستانی است که از نظر تقسیمات آب و هوایی دارای اقلیم نیمه استپی سرد در بخش میانی و در ارتفاعات دارای اقلیم کوهستانی است که عمده نزولات آن به صورت برفمی باشد. ارتفاع متوسط این شهرستان از سطح دریا حدود 2000 متر می باشد .

از نقطه نظر درجه حرارت سردترین ماه سال به دی ماه و گرمترین ماه سال به تیر ماه تعلق دارد .

بدین ترتیب این شهرستان دارای اقلیم نیمه خشک سرد است که در تابستان به علت گرمای شدید ، خشکی فیزیکی و در زمستان بدلیل سرمای فوق العاده ، خشکی فیزیولوژیک حاکم می گردد.

دماوند چون در میان کوههای برف گیر واقع است ، اراضی اطراف آن به واسطه فراوانی آب دارای باغهای متعدد و حاصلخیز است و روستاهای شمال غربی آن مانند احمد آباد و چشمه علاء و دشتمزار دارای باغستانهایی با میوه فراوان است  .

در بخش جنوبی این شهرستان که فاقدآبهای زیر زمینی و دارای مناطق نسبتا خشک است از آمادگی کمتری برای کشت بر خوردار است .

شغل اصلی مردم دماوند ، کشاورزی و دامپروری بوده و هزاران خانوار روستایی از این راه امرار معاش می کنند . همچنین  پرورش زنبور عسل ، یکی از شغل های قابل توجه بوده و عده زیادی را به خود مشغول کرده است .

6

 
البته در سالهای اخیر به دلیل رشد ساخت و ساز و از بین رفتن بخش عظیمی از زمین های کشاورزی ، توجه به سرمایه گزاری در بخش های دیگر نظیر توسعه علمی شهرستان در دستور کار مسئولین قرار گرفته و در این راستا با به وجود آمدن مراکز علمی همچون دانشگاه آزاد اسلامی گام بزرگی در جهت اعتلای علمی شهرستان برداشته شده است .قله بلند و باشکوه دماوند با ارتفاع 5671 متر در 25 کیلومتری شمال شهر دماوند واقع شده و بلند ترین قله کشور است ، همیشه پر برف بوده و به عنوان نماد و سمبل ملی همواره مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است .

بخش مرکزی شهرستان دماوند ، شهر دماوند است که در دامنه قله و در میان دره حاصلخیز در 25 کیلو متری جنوب قله واقع شده است . بخش مرکزی دارای 4 محله می باشد : محله درویش در سمت شمال ، محله قاضی در شرق ، محله چالکا در غرب  و محله فرامه ( چریک ) در جنوب شهر واقع است .

آب هوای شهر سردسیر و ییلاقی است . تره بار ، گندم ، علوفه ، سیب ، گلابی و دیگر میوه های سردسیری از فرآورده های اطراف این شهر به شمار می روند . البته گردو ، سیب زمینی ، لوبیا سبز ، سیب درختی و اکثر میوه های درختی را صادر می کنند .

در کوههای اطراف شهر ، درختان اورس ( سرو کوهی ) ، انجیر ، زرشک ، بادام کوهی و گیاهانی که کاربرد داروئی و صنعتی دارند مانند گل گاوزبان ، کاسنی ، گل ختنی ، خاکشیر ، قدومه ، گل بنفشه ، شیرین بیان ، باریحه ، بومادران ، گون ، کتیرا و روناس بطور پراکنده می روید . همچنین پوشش گیاهی غنی ، چرای دام را تامین می کند .

مردم این شهرستان دارای دین اسلام و مذهب شیعه اند .

زبان مردم این شهرستان یکی از لهجه های قدیمی ( تاتی ) است . البته در بعضی مناطق لهجه های مازندرانی ، ترکی ، کردی نیز تکلم می شود .

از آثار باستانی دماوند می توان برج شبلی ، بقعه امامزاده هاشم ،مسجد جامع ، امامزاده سلطان محمد و تپه باستانی ولیران و صدهااثر باستانی دیگر را می توان بر شمرد .

چشمه علاء ، دشت مشاء ، پیست اسکی آبعلی ، دریاچه تار ، غار رودافشان ، تیزآب و ... جزء مناطق گردشگری این شهرستان به شمار می آید .

      انتخاب وب سایت